Zasilacze stabilizowane serii POWERLAB są bardzo precyzyjnymi źródłami prądu stałego z płynną regulacją napięcia i prądu w całym zakresie. Mogą pracować w trybach stabilizacji napięcia lub prądu przełączanych automatycznie z możliwością ustawienia granicznej wartości prądu obciążenia w dowolnym punkcie zakresu.
Zasilacze Powerlab 302D, 303D, 305D, 605D, 3020D oraz 3030D
Wyposażone są w pojedyncze wyjście regulowane. Urządzenia wyposażone są w wyświetlacze LED 3 ½ cyfry umożliwiające bezpośredni, jednoczesny odczyt napięcia regulacją napięcia wyjściowego oraz prądu obciążenia. Zasilacze charakteryzują się małym rozmiarem, niezawodnością i nowoczesnym wzornictwem. Posiadają bardzo dobre zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Są idealnym źródłem prądu stałego w laboratoriach naukowych, szkołach i uczelniach, fabrykach i serwisach aparatury elektronicznej oraz w zastosowaniach hobbystycznych.
Zalety Zasilacza Powerlab 305D
wysoka jakość i niezawodność działania,
czytelne cyfrowe wyświetlacze LED,
praca w trybie stabilizacji napięcia (CV) lub prądu (CC),
W zasilaczach 3020D oraz 3030D występują dodatkowe zaciski wyjściowe (silnoprądowe) umieszczone na panelu tylnym zasilacza. Należy ich używać do znacznych prądów obciążenia oraz w przypadku obciążeń długotrwałych
OBSŁUGA ZASILACZA POWERLAB 305D
1. Praca w trybie CV – stałego napięcia wyjściowego. Włącz zasilanie przyciskiem 7. Potencjometr regulacji prądu (4) należy ustawić na maksimum (obrót w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara - do końca), a potencjometr (6) w położeniu środkowym. Teraz potencjometrem do regulacji zgrubnej (5), a następnie potencjometrem do regulacji dokładnej (6) należy ustawić żądaną wartość napięcia stałego DC na wyjściu. Obciążenie zasilacza podłącza się do zacisków 8 i 10. Praca w tym trybie sygnalizowana jest świeceniem diody CV. Jeżeli prąd obciążenia na wyjściu przekroczy wartość maksymalną włączy się zabezpieczenie przeciążeniowe, co będzie sygnalizowane świeceniem diody CC. W trybie pracy CV oznacza to, że wyjście jest przeciążone lub jego zaciski zwarte. W takim przypadku należy usunąć przyczynę zwarcia lub dopasować obciążenie tak, aby zasilacz pracował prawidłowo (świeci dioda CV).
2. Praca w trybie CC – stałego prądu obciążenia. Włącz zasilanie przyciskiem 7. Potencjometry regulacji napięcia wyjściowego (5 i 6) należy ustawić na maksimum, a potencjometr regulacji prądu (4) na minimum. Podłącz obciążenie zasilacza do zacisków 8 i 10. Teraz potencjometrem (4) ustaw żądaną wartość prądu wyjściowego. Praca w tym trybie sygnalizowana jest świeceniem diody CC.
3. Ustawianie granicznej wartości prądu obciążenia w trybie CV Zasilacz w trybie CV (stałe napięcie wyjściowe) najczęściej pracuje przy maksymalnych nastawach prąduobciążenia. Można jednak, w dowolnym punkcie od zera do maksimum, ustawić graniczną wartość prądu wyjściowego zasilacza. W tym celu po włączeniu zasilacza należy:
Skręcić potencjometr regulacji prądu (4) na minimum (obrócić w lewo) a potencjometry regulacji napięcia (5,6) doprowadzić do maksimum (obrócić w prawo),
Do zacisków wyjściowych (+) i (-) zasilacza dołączyć obciązenie zmienne (potencjometr suwakowy) o wartości ograniczającej pobór prądu, co najmniej do wartości maksymalnej prądu wyjściowego danego zasilacza,
Obrócić potencjometr prądu (4) maksymalnie w prawo a następnie zmieniając wartość obciążenia ustalić na wskaźniku prądu wartość żądanego prądu granicznego,
Skręcając potencjometr regulacji prądu (4) w lewo doprowadzić zasilacz do osiągnięcia punktu krytycznego, w którym gaśnie dioda oznaczająca tryb CV (12) a zaświeci się dioda wejścia w tryb CC (11). Pozostawić potencjometr regulacji prądu w tym położeniu i odłączyć obciążenie.
W ten sposób została ustalona maksymalna wartość graniczna prądu w trybie CV. Podczas pracy w tym trybie zwiększanie obciążenia przy osiągnięciu wartości granicznej prądu będzie powodowało odpowiednie zmniejszanie napięcia wyjściowego.
Zastosowanie Zasilacza Powerlab 305D
instytuty badawcze,
serwisy elektroniki,
instytuty przemysłowe,
przemysł elektroniczny,
edukacja i szkolnictwo,
wyposażenie laboratoriów.
Certyfikaty
Bezpieczeństwo i EMC (oznakowanie CE),
Podlega dyrektywie WEEE 2002/96/EC (Utylizacja).
UWAGI
Zasilacz jest przystosowany do zasilania napięciem 220V AC, ±10%
Zasilacz posiada doskonałe zabezpieczenie nadprądowe. Jeżeli nastąpi zwarcie zacisków wyjściowych prąd wyjściowy jest natychmiast ograniczony. Dzięki elektronicznym obwodom sterującym w przypadku zwarcia ilość wydzielanego ciepła na tranzystorach mocy nie jest duża i nie może spowodować zniszczenia zasilacza. Jednak pewna strata mocy występuje i ze względu na zwiększony pobór energii oraz przyspieszone starzenie elementów zasilacz musi być jak najszybciej wyłączony, a zwarcie usunięte.
Zasilacz jest wyposażony w wentylator chłodzący dlatego należy zadbać o odpowiednią ilość przestrzeni z tyłu zasilacza, umożliwiającej odprowadzenie nadmiaru ciepła. Włączenie wentylatora następuje samoczynie gdy temperatura wewnątrz przekroczy 45°C. Nie należy używać zasilacza w miejscach, w których temperatura przekracza 45°C.
Po zakończeniu pracy zasilacz należy pozostawić w suchym, dobrze wentylowanym miejscu i utrzymywać go w czystości. Jeżeli urządzenie nie będzie używane przez dłuższy czas należy wyjąć wtyczkę kabla zasilającego z gniazdka sieciowego.
Przed czyszczeniem lub wymianą bezpiecznika zasilacz musi być odłączony od gniazdka sieciowego.
Na stronie Programatory.pl stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na wysokim poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w polityce prywatności